- w tym roku kalendarzowym mają 35 - 65 lat
- są obciążone czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie się, wiek,)
- u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i cukrzyca
- które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu profilaktyki CHUK także u innych świadczeniodawców
Programy zdrowotne
Obecnie realizujemy trzy Programy Zdrowotne.
Program profilaktyki gruźlicy
W ramach programu wykonywane są wywiad w kierunku gruźlicy oraz edukacja zdrowotna pacjenta. W przypadku wykrycia nieprawidłowości pacjent kierowany jest na dalszą diagnostykę i leczenie.
Dla kogo program?
Program skierowany jest do osób dorosłych znajdujących się na liście pielęgniarki poz, nie posiadających w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w szczególności do osób, które miały kontakt z chorym, lub osób które maja trudne warunki życiowe mogące znacząco wpłynąć na wystąpienie choroby.
Jeżeli na podstawie badania świadczeniobiorca nie zakwalifikował się do dalszej diagnostyki lub nie została rozpoznana u świadczeniobiorcy gruźlica ponowne badanie w kierunku gruźlicy w ramach programu wykonuje się po upływie 24 miesięcy od daty ostatniego badania.
Jak skorzystać z badań.
Bezpłatne badania profilaktyki gruźlicy można wykonać w każdym zakładzie opieki zdrowotnej, który podpisał z NFZ umowę na realizację świadczeń w zakresie pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Należy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne.
Program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy
Do programu kwalifikują się pacjenci w wieku od 25r.ż. do 59 r.ż.
W trakcie programu wykonywana jest wizyta w gabinecie lekarskim poradnii ginekologiczno-położniczym z badaniem cytologicznym, które ocenia ryzyko raka szyjki macicy.
Program profilaktyki chorób układu krążenia - CHUK
Program kierowany jest do osób, które
Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania, przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej, do których ubezpieczony jest zadeklarowany.
Lekarz lub pielęgniarka przeprowadzają wywiad z pacjentem oraz kierują go na badania pozwalające określić kategorię ryzyka choroby układu krążenia. Program obejmuje dwie wizyty, z których jedna moze sie odbyć w formie teleporady.
Publikacja dnia: 04.12.2023
Dokument z dnia: 04.12.2023
Dokument oglądany razy: 3915